Ljeto je prošlo i vrlo vjerojatno se nakupilo nešto viška "prtljage" u području trbuha i/ili bokova od raznih ljetnih uživanja i satisfakcija.

Većina ljudi se ponovo okreće teretani, gdje je inače i provodila veći dio godine. No, šta je s onima koji tek žele krenuti u teretanu? Pronaći odgovarajuću teretanu nije lako. Na šta to trebaju obratiti pažnju svi oni koji tek kreću s treninzima?

1. Da li uposlenici teretane posjeduju akademsko obrazovanje i iskustvo kada je u pitanju treniranje?

Ukoliko nemaju diplomu DIF-a trebali bi barem posjedovati certifikat neke od priznatih institucija.

2. Da li je teretana čista i da li se ispravnost sprava održava?

Provjerite da li su klupe i mjesta za sjedenje stabilne. Također, provjerite da sajle i konopci na spravama nisu oštećeni.

3. Da li je zrak svjež i da li normalno cirkuliše?

Zrak ne bi smio biti zagušljiv i neugodnog mirisa. Usljed ovakvih okolnosti može doći do vrtoglavice i raznih dugih problema.

4. Da li je temperatura optimalna za rad?

Niske temperature izazivaju skupljanje mišića usljed čega se povećava mogućnost povreda.

5. Da li će zaposleni u teretani koju želite posjećivati pratiti vaš rad i napredak?

Od esencijalnog značaja je da vam oni pomognu pri sastavljanju plana rada, pokažu kako se sprave pravilno koriste kao i da prate vaš ritam i da shodno tome mogu unapređivati i varirati tip vježbi.

6. Da li u teretani postoji kutija za prvu pomoć i da li je osoblje obučeno za pružanje prve pomoći, prije svega za davanje umjetnog disanja u slučaju da se neko onesvjesti ili povrijedi?

Često se događa da prilikom vježbanja, pogotovo kod neiskusnih vježbača, dođe do gubitka zraka zbog nepravilnog disanja ili prekomjernog rada. Također, mogu se dogoditi razne povrede tako da je neophodno postojanje kutije za prvu pomoć i osoblja koje je obučeno da pruži prvu pomoć.

OZNAKE:
PODJELI:

Ostavi komentar