Ravno, spušteno stopalo, pes planus su termini koji znače stanje kada dolazi do atrofije ili kolapsa unutarnjeg uzdužnog luka stopala i zauzimanje valgusnog položaja pri stajanju. U tom slučaju cijeli tabani dolaze do potpunog ili gotovo potpunog dodira s podlogom. Može biti zahvaćena jedna noga ili obje noge.
Na ovaj deformitet uglavnom utiče nasljedni gen, ali i fizička neaktivnost, povreda mišića, gojaznost i neadekvatna obuća. Deformitet se može otkriti jako rano, već u osnovnoj školi kada se vrše sistematski pregledi kod fizijatra ili ortopeda. Simptomi ravnih uglavnom se ogledaju u vidu zamora u nogama, loše ravnoteže, problema sa koljenima i donjim dijelom kičme i bola u svodu stopala i peti.
Korektivne vježbe za ravna stopala omogućavaju da se spriječi daljnji tok pogoršanja deformiteta. Vježbe za ravna stopala treba da se izvode svakog dana u trajanju od 10 minuta, 3 meseca u kontinuitetu. Najbolje rezultate u liječenju ravnih stopala pokazala je kombinacija vježbi za stopala i nošenje ortopedskih uložaka.
Najčešće vježbe za ravna stopala:
-
Hod na prstima
-
Hod na petama
-
Hod na spoljnjem dijelu stopala
-
Podizanje na prste u mjestu
-
U sjedećem ili ležećem stavu hvatajte maramice nožnim prstima i podižite je u vis
-
U sjedećem ili ležećem stavu savite nožne prste na dole prema tabanu s zadržajem od 10 do 15 sekundi. Vježbu ponovite tri puta
-
Valjajte flašu tabanom
-
Prstima hvatajte klikere
Ostavi komentar