U bobicama grožđa kriju se vitamini A, B i C te velika količina minerala i hranjivih tvari kao što su folna kiselina, enzimi, proteini, kalcij, magnezij, kalij, mangan, fosfor.

Koje su još dobrobiti grožđa?

Čuva zdravlje kostiju

Grožđe je bogat izvor minerala i hranjivih tvari kao što su bakar, željezo i mangan - svi potrebni za razvoj i čvrstoću kostiju. Mangan je u organizmu neophodan i zbog pravilnog metabolizma, za izgradnju kostiju, vezivnog tkiva i stvaranje kolagena.

Protiv astme

Grožđe se može koristiti i kao lijek za astmu, jer je grožđe poprilično vodenasto voće pa hidratizira, tj. povećava vlagu u plućima te smanjuje napadaje astme.

Protiv migrena

Smatra se da je koja čašica vina previše zapravo uzrok migrenama i glavoboljama. No, upravo su čaša vina ili sok od grožđa najbolji lijek protiv migrene. 

Štiti od bolesti srca

Grožđe povisuje razinu dušikovog oksida u krvi što sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. To znači da smanjuje i rizik od srčanog udara. Osim toga, antioksidansi prisutni u grožđu mogu spriječiti oksidaciju LDL holesterola (lošeg holesterola) koji blokira krvne žile i među glavnim je razlozima nastanka koronarnih bolesti srca - naziv za grupu bolesti koje nastaju zbog smanjenog protoka krvi kroz srčane arterije.

Protiv probavnih smetnji

Grožđe se kvalificira kao laksativna hrana, jer kožica bobica sadrži organsku kiselinu, šećer i celulozu: tvari koje pospješuju rad crijeva i otklanjaju zatvor.Isto tako odstranjuju suvišnu vodu iz tijela, uklanjaju štetne tvari iz organizma i vežu masne tvari na sebe, pa je grožđe je zapravo idealno za jesenske dijete.

Tjera umor

Ako ste na izmaku snaga, pojedite koju bobica grožđa. Crveno grožđe sadrži željezo i minerale važne za stvaranje crvenih krvnih stanica pa time sprečava anemiju. Pošto je kod anemije karakterističan nedostatak željeza, konzumacijom grožđa ćete dobiti potrebnu količinu željeza i minerala.

Jača vid

Redovna konzumacija grožđa pozitivno utječe na zdravlje očiju, jer štiti mrežnicu oka od propadanja te smanjuje rizik od nastanka žute pjege. To je najčešći uzrok sljepoće kod osoba starijih od 50 godina, a prate je zamućeni vid i iskrivljena slika.

OZNAKE:
PODJELI:

Ostavi komentar