Obična ili žuta mrkva (lat. Daucus carota), dvogodišnja je biljka iz porodice Umbelliferae koja je raspostranjena u prirodi i u kulturama u velikom broju podvrsta.

Smatra se da je mrkva ljudima poznata već 5.000 godina kao povrće i kao lijek, a najviše se upotrebljava njen vretenasto zadebljao, crvenkasto ili žučkasto obojen korijen koji sadrži karoten (provitamin A). Obična mrkva porijeklom je iz središnje Azije, a od 13. stoljeća se uzgaja u Kini i sjeverozapadnoj Evropi.

Mrkva je dobar izvor vitamina A, prehrambenih vlakana, vitamina K, kalija i vitamina C. Osim njih, u mrkvi se mogu naći i vitamin B6, biotin, bakar, folna kiselina (vitamin B9), tiamin (vitamin B1), magnezij, kalcij, mangan, molibden, željezo, fosfor, vitamin B3, vitamin E i cink. Također, mrkva sadrži i fitokemikalije koje mogu djelovati kao antioksidansi poput:

  • Beta-karotena i alfa-karotena, karotenoida koje naše tijelo pretvara u vitamin A koji je važan za rad imunološkog sistema, odražavanje zdravlja stanica i aktivaciju enzima.
  • Luteolina, flavonoida koji pokazuje antioksidativno, protuupalno i protutumorsko djelovanje.
  • Falcarinola i drugih poliacetilena, koji izgleda imaju protuupalni učinak.
  • Antocijanina, flavonoida (ljubičasta mrkva), te likopena (crvena mrkva) i luteina (žuta mrkva) koji su karotenoidi.

Koji su povoljni učinci mrkve na zdravlje?

Poboljšava vid - Mrkva je bogata beta-karotenom koji se pretvara u vitamin A u jetri, a vitamin A je potreban za regeneraciju rodopsina, fotosenzitivnog pigmenta u štapićima mrežnice koji je nužan za noćni vid. Jednako tako, beta-karoten smanjuje rizik od makularne degeneracije i sive mrene.

Smanjuje rizik od karcinoma - Istraživanja su pokazala da konzumacija namirnica koje su bogate karotenoidima poput mrkve, može smanjiti rizik od raka pluća, raka dojke, raka debelog crijeva i raka usne šupljine. Također, pokazalo se da konzumiranje mrkve može smanjiti rizik od raka pluća, raka vrata maternice i raka prostate.

Usporava starenje - Visoke razine beta-karotena u mrkvi djeluju kao antioksidans te usporavaju starenje stanica.

Potiče zdravlje kože - Vitamin A i antioksidansi iz mrkve štite kožu od štetnog djelovanja sunca. Nedostatak vitamina A uzrokuje suhoću i ljuštenje kože, lomljenje kose i noktiju. Vitamin A sprečava prijevremenu pojavu bora, akne, suhu kožu, crvenilo i nejednak tonus kože.

Pomaže u sprečavanju infekcija - Od davnina travari znaju da mrkva pomaže u sprečavanju infekcija.

Smanjuje rizik od srčane bolesti - Istraživanja su pokazala da je konzumacija namirnica koje su bogate karotenoidima povezana s manjim rizikom od srčane bolesti. Ne treba zaboraviti da mrkva uz beta-karoten, sadrži i alfa-karoten i lutein. Također, redovna konzumacija mrkve snižava razinu holesterola u krvi.

Čisti tijelo od štetnih tvari - Vitamin A pomaže jetri u odstranjivanju toksina iz tijela. Vlakna iz mrkve pomažu u čišćenju debelog crijeva i ubrzavaju kretanje otpadnih tvari.

Štiti zube i desni - Žvakanjem mrkve se stimulira proizvodnja sline koja pomaže u uklanjaju zaostale hrane. Osim toga, vlakna mrkve djeluju kao četkica za zube i desni. Minerali iz mrkve sprečavaju oštećenje zubi.

Smanjuje rizik od moždanog udara - Osobe koje jedu pet ili više mrkvi sedmično, imaju manji rizik od moždanog udara nego osobe koje su jele samo jednu mrkvu mjesečno.

OZNAKE:
PODJELI:

Ostavi komentar