Chia sjemenke (lat. Salvia hispanica) plod su biljke iz porodice metvice koja raste u Meksiku i Gvatemali. Sićušne sjemenke, koje su bijele ili tamnosmeđe do crne boje, imaju visoku prehrambenu vrijednost.

Tijelo opskrbljuju proteinima, vitaminima A, B, E i D i mineralima kalcijem, kalijem, bakrom, željezom, manganom i cinkom. Osim toga odličan su izvor vlakana - balastnih tvari koje pospješuju probavu.

Chia sjemenke imaju:

  • osam puta više omege-3 od lososa
  • šest puta više kalcija od mlijeka
  • tri puta više željeza od špinata
  • petnaest puta više magnezija od brokule
  • šest puta više bjelančevina od graha
  • četiri puta više fosfora od neobranog mlijeka

Dobra strana ovih sjemenki je mogućnost da budu dugo pohranjene bez gubitka svojstava. Chia sjemenke imaju vrlo pozitivno djelovanje na organizam - daju više energije, pomažu probavi i snižavaju holesterol, no to nije sve.

Chia je potencijalni prirodni lijek za dijabetes tipa 2. Želatinasta ovojnica koju sjemenka chije razvije u doticaju s tekućinom može spriječiti naglo povećanje glukoze u krvi.

Dokazano je da sjemenke chije podižu dobri holesterol (HDL), dok snižavaju loši holesterol (LDL) i trigliceride. Samo jedna porcija (3 kašike ili oko 30 grama) sjemenki chije sadrži 11 grama vlakana - trećinu preporučene dnevne doze za odrasle.

Dodavanje chije u prehranu jednostavan je način regulisanja probave. Veliki udio vlakana omogućava čija sjemenkama da na blag i prirodan način čiste crijeva i poboljšavaju apsorpciju hrane.

Sjemenke chije pune su omega-3 masnih kiselina (gotovo 5 grama po porciji). Ove masne kiseline važne su za zdravlje mozga i zglobova. Organizam ih može puno lakše apsorbovati nego sjemenke lana.

Porcija sjemenki chije sadrži 18 posto preporučene dnevne doze kalcija. Konzumacijom chije čuvamo zdravlje zubi i kostiju te sprečavamo osteoporozu.

Sjemenke chije izvrstan su izvor bjelančevina za vegetarijance i ne sadrže holesterol. Jedna porcija ovih supersjemenki ima 4,4 grama proteina, blizu deset posto preporučene dnevne doze.

U sjemenkama chije nalazi se triptofan - poznata aminokiselina koja poboljšava san, pomaže u regulisanju apetita i podiže raspoloženje.

Zbog visokog udjela vlakana i proteina, kao i vrijednih nutrijenata, chia sjemenke posebno se preporučuju osobama koje žele smršati. Ubrzavaju apsorpciju hrane i razgradnju masnoća u organizmu, te daju dugotrajan osjećaj sitosti i imaju nizak glihemijski indeks.

OZNAKE:
PODJELI:

Ostavi komentar